نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

« اکسیرخود باوری » جوهره ی مذاکرات هسته ای (ابوالقاسم شعشعی)

« اکسیرخود باوری » جوهره ی مذاکرات هسته ای (ابوالقاسم شعشعی)تحولات اخیر در پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران با جذابیت ومراتب خاص مورد توجه واقبال عمومی اعم از هموطنان ارجمند یا بیگانگانی که بهر شرط در پیوند و ارتباط با آن قرار میگیرند واقع شده است و شاهدیم که تعابیر گوناگون مثل پیروزی برد-برد ، بزرگترین معامله قرن ، مذاکرات نفس گیر ولی نقش آفرین و ......و..... درموردش بکار رفته است.

بی شک مهندسی تیم مذاکره کننده، قدرت مدیریت، برنامه ریزی وشتاب دهندگی به سیر مذاکرات ، تسلط وکاردانی در محور بندی ، تعیین جایگاه وبستر مناسب برای اجرای مشارکت و دسترسی آسان به عوامل مؤثر، و از همه مهمتر تفهیم وانتقال اراده ی مجدّانه ی سیاسی کشور به اطراف متقابل مبنی بر حسن نیت و حسن تعامل برای یافتن برون رفت مناسب و منصفانه از وضع موجود وبه کار گیری رغبت ها و گرایش های عوامل تاثیر گذار برای جلب منافع ذی حق . میتوانت از نقاط قوت این نشست ها باشد.

رسیدن به زبان مشترک قبل از واژه گزینی و تلفظ های یگانه ، ونیاز به درک نیاز وخواست مشترک دارد که روح حاکم بر مذاکرات را می آفریند و انصافا این هنرمندی آقای دکتر ظریف و همکاران پر تلاششان در این عرصه بود که قبل از اینکه با تسلط کامل به حوزه ی زبان کارشناسی انگلیسی و آسان سازی دریافت و پرداخت واژه ها به میدان بیایند، با نشست های دو- سه و چند جانبه، لابی های دقیق و کارساز به این مهم مبادرت و تحلیل ملموس ودر دسترسی را به جهات مرتبط ارائه نمودند بنحوی که به اصطلاح با نیروی خودکشش (یعنی بدون برنامه ریزی و دعوت رسمی قبلی) در عالیترین سطح ، یعنی وزرای خارجه ی شش کشور« قدر و مداخله گر» در موضوع هسته ای ایران اسلامی ، شاهد  تشکیل اجلاس های یک و دو ژنو هستیم و حواشی و متعلقات آن که ضرورت به تکرار ندارد .

نشست کارشناسی و پیگیری موضوع در چهار چوب مذاکره لاجرم باید با خلق اعتماد وتوجه به دیدگاه ها ونکته نظرهای تمامی اطراف جریان همراه باشد تا نتیجه مقبول بدهد و ایجاد چنین فضائی با رعایت همه محدودیتها ، خط قرمزها وباید و نبایدها واحترام به اعلام مواضع هریک  از مشارکین، باید از فوت و فن خاص کوزه گری نیز برخوردار وتجارب مفیدکاری، کنشهای مثبت  در وادادگیهای احتمالی رقیب ، قدرت چانه زنی و کسب امتیاز مثبت ونهایتا پایداری و استقامت از موضوع حقی که مورد دفاع و استحقاق از جبهه ی رقیب است، برخوردار باشد واین منطوق حاصل نمیشود مگر اینکه با پشتوانه مقتدر مردمی، هدایتهای مدبّرانه متولیان امور کشور و نیز زمینه اجرائی شایسته ،  همراهی  وپشتیبانی شود .

 زمینه اجرائی فاخر آن همان تعبیر بلندی است که آقای دکتر ظریف بنحوی از آن یاد کردند «اعتماد بنفس وخود باوری» .

اینکه بدانیم و بپذیریم که از خاستگاه .جایگاه رفیعی نشأت گرفته و صاحب تاریخ و تقویم روشن و پرسابقه ای هستیم که تمدنی پایدار در گذار معارف انسانی شکل داده است .

بدانیم و بپذیریم که صاحب اخلاق کریمه و ریزرفتارهای دقیقی هستیم که منش انسانی را رقم زده و جلوه های زیبای معرفتی آفریده است .

بدانیم وبپذیریم که از مردمی برخورداریم که خلق و خوی پهلوانی ومیدان داری در سراسر وجود شان عجین و به یک فرمان وندای امام راحل، میدان های مین دشمن را با قطعه های پیکر خود خنثی وراه گشایش و فرج بر رهپویان راه امام می گشایند.

هزاران هزار جانباز جان یافته از تحفه ی جنگ ، هنوز هم در خط مقدم و پیشقراولان نبردگاه های دشمن هستند  .

 باورمند به این حقیقت بیندیشیم که میشود با توکل به خداوند ،  الهام از سجایای ملّی ، طراحی  و برنامه  ریزی درست ،  سران اسمی دنیای رقیب امروز را رام وآرام کرد و به جای تهدیدها ، تحریم ها و.... به منطق مذاکره ومبادله کشاند و به جای « شعار و رجز» با آن ها حرف زد واز آنها حرف شنید .

حضور شش وزیر سردمدار قدرت جهانی پای میز مذاکره ،  آن هم در دو نوبت طولانی کاری بافاصله ی حدود پانزده روز ، یکی از بی سابقه ترین رخداد های تاریخ سیاسی جهان است . آنان که برای دقایق حضور و فرصت های کاری خود ،  ده ها برنامه و ارتباط دارند و اینک در ماجرای این اقدام ، خودرا موظّف ومجبور به این حضور می بینند .

در یک جمع بندی خلاصه می توان اینگونه اظهار نمود :

که سیر امور پرونده هسته ای گرچه مسیری سراپا مظلومانه بخود دید و بیجا به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع  و برای احقاق حق شناخته شده ی ما بر اساس معاهده ی « ان.پی.تی» به دامان چند کشور مدعایی اروپایی و غربی کشیده شد و به دنبال آن تحریم های ظالمانه ای به مردم و کشور خوبمان اعمال گردید که آثار و تبعات منفی آن به سادگی قابل احصا وارزیابی نیست .

ولی به خواست خداوند منان و تدبیر رهبری و دولت مردان، کارآزمودگی، بصیرت و چشم بازی مجریان امر ، حساب گری و دقت نظر در جوانب مختلف کار ، روحیه ی بالا و خودباوری وصف ناپذیری فرزندان رشید و کاردان ملت غیور اینک شاهد دست آورد مبارکی هستیم که قبل از هر چیز و بیش از هرچیز هیمنه و سلطه ی استکبار را در این گام فرو ریخت و به فرموده ی رییس جمهور محترم، «سازمان  تحریم را در هم شکست ». ونظام و مجریان امر را به دهلیزی رهنمون شد که همگی همراه هم و همپای هم باید به سوی آینده ای مطمئن ، متوازن و منصف گام برداریم .

آنچه امروز در ژنو 2 به عنوان سندی معتبر وتاریخی در اختیار نظاممان قرار گرفت ،  داد و نعره ی بدخواهان وسلطه جویان  منطقه و بشریت را در آورد ، چرا که« عَلَم» ایران هراسی و بالاتر اسلام هراسی را از دستشان انداخت وهمه ی نقشه های شومشان را نقش بر آب کرد وایران اسلامی با اقتدار و خود باوری  به جایگاه هسته ای خود تعریف شد .

                                                                                                       

                                                                                                            ابوالقاسم شعشعی

                                                                                                          رایزن یک سیاسی

                                                                                                                آبان 92