نمایش خبر نمایش خبر

به همت دانشگاه امام جواد(ع) مراسم تجلیل از پروفسور کرباسی برگزار شد

به همت دانشگاه امام جواد(ع) مراسم تجلیل از پروفسور کرباسی برگزار شدبه گزارش روابط عمومی دانشگاه امام جواد(ع)، مراسم تجلیل از بیش از ۳ دهه خدمات علمی، آموزشی و پژوهشی پروفسور سید مهدی کرباسی با حضور جمعی از مقامات استان، اساتید دانشگاهها، دانشجویان و علاقمندان وی پنج شنبه شب در محل دانشگاه امام جواد «ع» برگزار شد.

پروفسور کرباسی، درس زندگی می‌دهد مهدی نواب‌پور عضو هیات علمی دانشگاه یزد در این مراسم با تقدیر از پروفسور کرباسی گفت: ایشان هم معلم بود هم محقق. درحالیکه برخی فقط مدرس هستند و وظیفه تاثیرگذاری خود را انجام نمی‌دهند.
نواب‌پور با تاکید بر اینکه همه انبیاء الهی برای آموختن درس زندگی و چگونه زیستن برای دستیابی به رستگاری آمده‌اند، گفت: جامعه‌ای که به سوی رستگاری حرکت می‌کند، عشق و مهر می‌ورزد، خدمت به خلق می‌کند، نظرات مخالف را می‌شنود، عفو می‌کند و از کینه ورزیدن و نفرت به دور است.
وی با بیان این مطلب افزود: یک معلم و استاد هم باید بدینگونه باشد همانگونه که پروفسور کرباسی اینگونه بود و به دانشجویانش درس زندگی می‌دهد.کنکور بلای جان آموزش کشور شده است
سید منصور واعظ‌پور عضو عیات علمی دانشگاه امیرکبیر هم در این مراسم، ضمن تقدیر و تشکر از خدمات پروفسور کرباسی (بعنوان استان خود) گفت: ایشان چگونه اندیشیدن را به ما آموخت نه اندیشه‌ها را. وی افزود: استاد، قدرت تفکر و تحلیل را در ما زنده می‌کرد.
واعظ‌پور افزود: امروز برای حل مسائل جامعه نیازمند آموزش صحیح ریاضی هستیم. نحوه آموزش ریاضی بخاطر کنکور تحت تاثیر قرار گرفته و در واقع کنکور بلای جان آموزش ما شده است.
وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به اتخاذ تصمیم جدی مسئولان در این خصوص، گفت: متاسفانه دانش آموزان ما می‌خواهند با حفظ کردن ریاضی را بیاموزند.
علم، فرهنگ و معنویت افق اصول آینده یزد بشمار می‌آیند
معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد هم در این مراسم با تاکید بر ضرورت تحول در نظام آموزشی کشور گفت: نظام تعلیم و تربیت ما باید مبتنی بر انسان‌شناسی باشد.
غلامحسین دشتی افزود: علم، فرهنگ و معنویت ۳ اصل افق آینده یزد بشمار می‌آیند و مابقی چیز‌ها باید در حواشی این اصول باشد.
وی گفت: اقدامات پروفسور کرباسی باقیات الصالحات است چراکه دانشجویان ایشان در عرصه‌های مختلف منشاء خدمات هستند.
وی همچنین از آمادگی استانداری یزد برای حمایت از برگزاری مراسم تجلیل از سرمایه‌های علمی استان خبر داد.
باهوش نبودم ولی پشت کار داشتم
پروفسور کرباسی هم در ادامه مراسم، با تقدیر از روسای فعلی و گذشته دانشگاه یزد، اساتید خود و برگزارکنندگان این مراسم گفت: بنده باهوش یا تیزهوش نبودم، بلکه سخت کوش بودم، پشت کار داشتم و از دستیابی به اهدافم ناامید نمی‌شدم.
سید مهدی کرباسی در سال ۱۳۲۴ در یزد به دنیا آمد و پس از کسب مدرک دکترای ریاضی در خارج کشور، در سال ۷۲ اولین دانشیار دانشگاه یزد لقب گرفت و در سال ۸۰ توانست به مرتبه استاد تمامی نائل شود.
به گفته همکارانش، وی اهل تعامل و برخورد سازنده است و تواضع از صفات بارز وی بشمار می‌آید.
تجلیل واقعی، بکار بردن تجربیات اساتید در جامعه است
در ابتدای این مراسم، محمد صالح اولیاء رئیس دانشگاه امام جواد «ع» ضمن تاکید بر برگزاری مراسم تجلیل از اساتید در زمان حیاتشان، گفت: تجلیل واقعی از اساتید، احترام عملی به اساتید و بکار بردن نظرات و تجربیات آنان در جامعه است.
در پایان این مراسم همچنین با اهدای لوح تقدیر و جوایزی از سوی «کوکب‌زاده» از خانه ریاضیات یزد، محمد صالح اولیاء و غلامعلی سفید از دانشگاه امام جواد «ع»، «مدرس» از دانشگاه صنعتی شریف، «واعظ ‌زاده» ازدانشگاه امیرکبیر، «لقمانی» از دانشکده ریاضی دانشگاه یزد، «مهدی نواب‌پور» عضو هیات علمی دانشگاه یزد و... از خدمات این استاد برجسته تقدیر شد.
اجرای گروه موسیقی مدرسه پسرانه راهنمایی جوادالائمه «ع»، تجلیل از سیدعباس باقری استاد نمونه دانشگاه جواد، پخش کلیپی از پروفسور کرباسی و اهدای لوح تقدیر به همسر مرحوم غلامحسین مصحفی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.