سمینار حجاب در دفتر مرکزی موسسه جوادالائمه برگزار شد

سمینار حجاب در دفتر مرکزی موسسه جوادالائمه برگزار شد    موسسه خیریه فرهنگی حضرت جوادالائمه(ع) در تاریخ 23/8/90 سمینار یک روزه ای را با عنوان «حجاب» برگزار کرد. در این سمینار که با حضور مدیران و معاونین مدارس و معاونین دانشجویی مراکز آموزش عالی مجموعه حضرت جوادالائمه و تنی چند از مسئولین ستادی این موسسه تشکیل شده بود ، حجج اسلام معزالدینی ، انصاری و موسوی زاده و همچنین دکتر احمدی (روان شناس) بعنوان کارشناس مذهبی سخنرانی کردند.

پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید مدیر عامل موسسه خیریه فرهنگی حضرت جوادالائمه به تشریح علل تشکیل این سمینار پرداخته اظهار داشت: تبیین دقیق حدود حجاب و تعریف جامع و کامل از آن بر اساس استنادات مقتن دینی ، علل عدم تمایل به حجاب در بعضی افراد ، تغییر یا عدم تغییر حجاب در موقعیتهای مختلف زمانی و مکانی ، میزان اولویت پرداختن به حجاب در مقایسه با سایر مباحث اسلامی از جمله موضوعاتی است که در این سمینار و جلسات بعدی آن به بحث گذاشته خواهد شد. مهندس سفید اضافه نمود هدف اصلی ما این است که انشا الله به راه کارهای عملی مناسب برای مدارس و دانشگاههای این موسسه رسیده اعتقاد حجاب را تعمیق بخشیم.

بعد از سخنان مقدماتی مهندس سفید سخنرانان به تشریح سیر تاریخی حجاب ، وضعیت صدر اسلام در این زمینه ، آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام ، حدود حجاب ، ضرورت شناخت صحیح  از ماهیت ، احکام ، فرم حجاب و تعمیق به آن پرداختند و سپس مدیران و معاونین دانشجویی مراکز آموزش عالی و دیگر کارشناسان مجموعه حضرت جوادالائمه(ع) نظرات خود پرداختند.

فراز هایی از سخنان سخنرانان سمینار:

حجت الاسلام و المسلمین انصاری :طیف وسیعی از نظرات در مورد زنان و حجاب بخصوص در قرون اولیه هجری (1و2) وجود داشته است. بنحوی که بعضی قائل به برگزاری نماز جماعت توسط حضرت زهرا(س) بوده اند و بعضی ورود زنان را حتی به قبرستان مجاز نمی دانسته اند و بیشترین
هماهنگی ها و اتفاق نظرها در مورد زنان هم از قرن شش به بعد می باشد. لذا لازم است سیر تاریخی پوشش زنان با توجه به متون متقن مذهبی و ضرورتهای فعلی در نو اندیشی منطق با مبانی اسلامی بررسی و راه کارهای اصول در این ارتباط اتخاذ شود.

حجت الاسلام والمسلمین معزالدینی:تا اعتقاد موضوع درجان انسان رسوخ نکند و ملکه ذهن نشود پایدار نمانده و کارساز نخواهد بود.باید اعتقاد به حجاب را تقویت کرد نه اجبار به آن را تا مطلوب حاصل شود. موضوع حجاب در اسلام به صورت تدریجی مطرح شده و نمی توان گفت در کجا به چه شکل تمام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی زاده:در حجاب و پوشش به عرف جامعه هم باید توجه کرد و این مطلب را بخوبی تبیین کرد که حجاب مایه عزت و مصونیت است نه محدودیت .

دکتر احمدی:به حجاب از سه منظر می توان توجه کرد:

1-      تشریعی :که به صورت ایمان قلبی درآید و روز به روز عمق و اعتقاد بیشتری پیدا کند.

2-      تکلیف حمومتی: که نظام اجبار به پوششی خاص کند.

3-      هنجار اجتماعی:که به عنوان یک هنجار و عرف اجتماعی رعایت شود و عدم رعایت آن ناهنجاری تلقی شده مورد قبول جامعه قرار نگیرد.