نمایش خبر نمایش خبر

فاطمه السادات خاتمی "الگویی فاطمی در نسل ما"

فاطمه السادات خاتمی "الگویی فاطمی در نسل ما"سلولهای بنیادین تک یاخته های پاک باخته ای هستند که مواریث کمالی بشریت را تداوم می بخشند و با وجود، موجودیتهای بشری را استحکام و استقرار می دهند.

مروری هر چند کوتاه و گذرا به زندگی سراسر لطف و حسن زنده یاد فاطمه السادات خاتمی روشنگر این معناست که از اسلافی شامخ و دودمانی فرهیخته، دامانی منزه و محیطی سرشار از معنویت و انسانیت بنیان گرفته و با رعایت پدری اخلاقی و روشن بین و روشن ضمیر به رشد نشسته و شاخساری سراپا همت و خدمت ، مردم دوستی و شهامت، با روحیه بالای ایثار و شهید پروری بار آمده است.

اینجانب در مقطعی هرچند محدود در حوزه مشاورین استانداری وقت (جناب آقای مهندس سفید) توفیق همکاری و آشنایی نزدیک کاری با ایشان داشتم و برکات و ثمرات خجسته ای از آن دوران مبارک بیاد دارم و شهادت می دهم.

رفتاری پر اخلاص و برگرفته از آموزه های الهی و اسلامی با حشمت و متانت خاص خود و دلسوزی و مراقبت نسبت به امور محوله در حوزه "امور بانوان"همراه با تواضع و فروتنی ایشان زبانزد و نمونه است.

دقیق و منطقی، پر صلابت و با شهامت، گویا و مسلط، صریح و خوش لهجه، دلنشین و صمیمی سخن می گفت و زیور اجتماعات و نشستهای علمی و کارشناسی بود.

همراه و همدل محرومین و انیس و غمخوار یتیمان و مظلومان برایشان "مادری" می کرد.  بنیادهای خیری و خیراندیشی، دستگیری برای کار و کارآفرینی حلقه های آموزش قرآن کریم و معارف بصیرتی، جلسات تفسیر و تبیین آیات و روایات هدایتگر، پیشتازی برای حضور در مناسبتها و رخدادهای موثر سیاسی- اجتماعی و وفاداری به سرمایه های شرف و جوانمردی شهیدان و شهادت دوستی و ده ها عنوان و سرفصل دیگر، دستمایه روزانه کاری او بود.

در کانون گرم خانواده معرفت و خدادوستی را نهادینه کرده بود و حلاوت و شیرینی شهادت و رسم شهیدان را پس از اهداء نوباوه و جگر گوشه خود زنده یاد شهید "حسن خلیلی اردکانی" به خیل عظیم شهداء جنگ و جبهه، به کام دیگر فرزندان خود می کشاند و می چشاند و عملاً و قلباً حافظ و پاسدار خون شهیدان بود.

زندگی را زیبا دیده بود و زیبا می شناخت و شکر گزار نعمتهای الهی اش بود. با فروتنی و سادگی رفت و آمد داشت و ساده زیست و بی تکلف حشمت و وزانت " زن مسلمان " در حریم انقلاب عزیز اسلامی را یادآور بود.

به امام عظیم الشان و دستاوردهای مبارک قیام مردمی سخت دلبسته و فداکار بود و با حرمت و شجاعت از جایگاه منش انقلابی خود دفاع می کرد.

پیش سلام و خوش بیان مخاطبان و دوستان خود را ملاقات می کرد و سنگ صبور و نقطه اتکایی در گرمی و سردی روزگار آنان بود.

هیچگاه مغرور پایگاه عزت خدادادی خود از بیت فروزان و خدمتگذار "خاتمی بزرگ" نشد و سعی می کرد با معمولی ترین و عادی ترین مردم شهر و دیار خود هماوردی و مراوده داشته باشد و در عین "آقازادگی" و توانمندی های بالای آنچنانی، تلاش برای ارائه خدمت بی منت در کمال سادگی و صفا داشت. و تسلیم و توجهاتش در این دوران پایانی و بستر بیماری صعب العلاج و جانکاهش، نمودار بارز رضایتمندی به مشیت الهی بود. شاکر و صابر، لب به حمد و ثنا می گشود و همیشه دعا گر و دعا خوان بود.

یافته ها و آورده های زندگی نورانی او، علاوه بر تربیت فرزندانی دین باور و خدوم به معنای واقعی کلمه، حضور پرنشاط، تأثیر گذار، پایدار و به یاد ماندنی در عرصه خدمت به جامعه انسانی بویژه قشر والای " زنان" بود که نقش مستقیم و موثری در این حوزه داشت و باقیات الصالحاتی جاودانه از این دست.

به روح پاک و بالنده و پر عرض و ارزشش رحمت مدام و صلوات مکرر خداوندی و فقدان کم جبرانش تسلیت به عموم بازماندگان و غمداران از بیوت محترم خاتمی، خلیلی، ضیایی، صدوقی، تابش، قضاوتی بویژه برادران شامخ و سرافرازش آقایان حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد، مهندس سید علی و دکتر محمد رضا خاتمی.

و بر ما و بر همه دوستدارانش احیاء و دوام راهبردها و آمالهایی که بعنوان " الگویی فاطمی" برایمان به یادگار گذاشت.

و السلام

ابوالقاسم شعشعی

 30/12/93 - یزد