نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در دانشگاه برگزار شد

مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام در دانشگاه برگزار شدبه گزارش روابط عمومی موسسه‌ آموزش عالی امام جواد(ع) یزد، دانشگاه روزهای پنج‌شنبه و جمعه (اول و دوم خرداد ماه) میزبان اساتید دانشگاه، دبیران ریاضی، دانشجویان رشته‌های مختلف در مراسم بزرگداشت خیام بود. در مراسم روز ملی ریاضیات که به مناسبت بزرگداشت زادروز حکیم عمر خیام نیشابوری، به همت موسسه‌ آموزش عالی امام جواد(ع) و با مشارکت خانه‌ریاضیات یزد، پارک علم و فن‌آوری یزد هم‌چنین حمایت دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه یزد، دانشگاه پیام نور استان یزد، دانشگاه علم و هنر، بنیاد ملی نخبگان و ... برگزار شد، برپایی نمایشگاه هوش و خلاقیت ریاضی از ساعت 9 صبح روز پنج‌شنبه برنامه آغازین این مراسم بود، در ادامه در ساعت 15 تا 16:45 دو کارگاه موازی در دونوبت 45 دقیقه‌ای با عناوین اوریگامی و تعیین شخصیت ریاضی برگزار گردید

پس از آن مراسم اصلی بزرگداشت در سالن آمفی تاتر دانشگاه آغاز گردید. دکتر بهزاد کفاش به عنوان دبیر بزرگداشت، گزارش مختصری در مورد نحوه شکل‌گیری ایده اولیه بزرگداشت خیام، اهداف درنظر گرفته شده برای آن و فعالیت‌های انجام شده ارائه نمود و از زحمات تمامی کسانی که در سرانجام رسیدن این طرح سهیم بوده‌اند تشکر نمود. پس از آن دکتر میرجلیلی، قائم مقام موسسه، ضمن خیر مقدم به شرکت‌کنندگان در این مراسم، به گوشه‌ای از کارهای خیام اشاره نمودند و تعدادی از کاربردهای ریاضی در علوم مختلف را برشمردند. در ادامه آقای مهندس شکوهی به معرفی پارک علم و فن‌آوری یزد پرداختند و شکل‌های مختلف فعالیت در آن را تشریح نمودند.

سخنران این مراسم جناب آقای دکتر سید منصور واعظ‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ایراد سخنرانی با عنوان "چرا ریاضیات" پرداختند. ایشان به شکل‌های متفاوت و در ارتباط با رشته‌های مختلف جواب سوال چرا ریاضیات؟ را مطرح نموده و تاثیر منفی کنکور در فهم مفاهیم ریاضی را گوشزد نموده و از همه برای اصلاح آن دعوت به همکاری نمودند. پخش بخش‌هایی از مستند داستان ریاضی با دوبله‌ی دانشجویان موسسه، برنامه‌ی بعدی این مراسم بود.

 در ادامه دکتر فرید مالک، عضو هیات علمی گروه ریاضی کاربردی دانشگاه یزد با موضوع " تاریخ ریاضیات، مباحثی آموزنده و سرگرم‌کننده" سخنرانی نمودند. ایشان در سخنرانی خود، نگاهی اجمالی به زندگی حکیم عمر خیام نیشابوری، این ریاضی‌دان بزرگ ایرانی پرداختند، اشاره به دقت تقویم جلالی که توسط خیام تنظیم گردیده و مقایسه‌ی آن با تقویم میلادی که سال‌ها پس از نوشته شده، مرور قسمتی از متن نوروزنامه، بیان گوشه‌ای از تحقیقات جرالد و برگرداندن اشعار او به انگلیسی، از نکات قابل ذکری بود که ایشان به آن اشاره نمودند.

در ادامه ایشان اشاراتی هم به اهمیت توجه به مباحث تاریخی ریاضی به‌عنوان یک شاخه آموزنده و در عین حال سرگرم کننده ریاضی داشتند.

پس از اجرای موسیقی توسط گروه سکوت، دکتر علیخانی عضو هیات علمی دانشگاه یزد، سخنرانی خود را با عنوان چندی از زیبایی‌های ریاضی آغاز نمودند. ایشان در این سخنرانی، ابتدا تعاریفی چند از ریاضیات ارائه نموده و سپس به مقایسه‌ی آن با هنر پرداختند. در ادامه ایشان به ذکر مواردی از زیبایی های ریاضی پرداختند. بیان اتحاد تنبل‌ها، استفاده از تکنیک تبدیل لاپلاس برای محاسبه ی مقادیر دقیق برخی از سری ها، اتحاد مادر بزرگ و مثالی از ارتباط بین علم نظریه گراف و فراکتال‌ها موارد دیگری بود که بررسی گردید. در بخش پایانی سخنرانی ایشان، با توجه به سوال مطرح شده توسط یکی از دانشجویان، جلسه به یک مناظره تبدیل شده و علاوه بر دکتر علیخانی و جناب آقای دکتر مالک، حضار نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

برنامه بعد با رصد آسمان همراه بود و پدیده‌های نجومی مختلفی رصد گردید. این مراسم در روز دوم در پردیس هنر و معماری موسسه (خانه تاریخی علومی) ادامه یافت و بازدید از نمایشگاه هوش و خلاقیت در کنار بازدید از این بنای تاریخی انجام گردید. در ادامه این مراسم شرکت‌کنندگان در لیگ بازی x و o گروه‌بندی و به انجام رقابت پرداختند و در پایان جوایزی از طرف خانه ریاضیات به هفت نفر از شرکت‌کنندگان در این مراسم اهدا گردید.