نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست آموزشی درس پژوهی با حضور دکتر سرکار آرانی برگزار می گردد

نشست آموزشی درس پژوهی با حضور دکتر سرکار آرانی برگزار می گرددبه گزارش روابط عمومی مجتمع آموزشی جوادالائمه(ع)، نشست آموزشی پژوهشی "درس پژوهی" با حضور دکتر محمد رضا سرکار آرانی در سالن آمفی تئاتر آموزش عالی موسسه جواد برگزار می گردد.

در این نشست که به همت سید محسن گلدانساز عضور هیأت مدیره مجتمع آموزشی جوادالائمه و با هدف توسعه درس پژوهی درمدارس مقطع ابتدایی جوادالائمه برگزار می شود" صادق صادق پور" مدیر کل آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و " محمد ناصری "مدیر کل دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش نیز شرکت خواهند داشت.

 محمدرضا سرکار آرانى در شهریور ١٣٤٤ درحاشیه کویر مرکزی ایران (شهرستان آران و بیدگل) به دنیا آمد .

دکتر محمدرضا سرکار آرانى دانش آموخته دانشگاه های شهید بهشتی و تربیت مدرس است و در سال ١٣٧٨ درجه دکتری تخصصی خود را در رشته آموزش تطبیقی و بین‌الملل از دانشگاه ناگویاى ژاپن گرفته است.

او در مهرماه 1383 به عنوان پژوهشگر برگزیده "انجمن توسعه علم ژاپن" انتخاب شد و همزمان بورس دوره تحقیقاتی فوق دکترى را برای 24 ماه از این انجمن دریافت کرد.

دکتر سرکار آرانى فوق دکترى خود را در روش‌های بهسازی آموزش در دانشگاه ناگویاى ژاپن با موفقیت در سال1385 به پایان رساند و به وطن بازگشت او اکنون دانشیار دانشگاه علامه طباطبایى، استاد وابسته دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران و استاد مدعو دانشگاه ناگویا است.

درس پژوهي ( كه سركار آراني ، آنرا "پژوهش مشاركتي معلمان در كلاس درس" آورده است) مثل اقدام پژوهي‌، پژوهش‌حين عمل است كه مي‌تواند تأثير بسياري در بهبود كيفيت كاري، آموزش درمدرسه و پرورش حرفه‌اي معلمان داشته باشد .

درس پژوهی الگوی عملی بازبینی مداوم الگوهای ذهنی و بازاندیشی مشارکتی عمل کارگزاران آموزشی و الگویی موثر برای بهبود مستمر آموزش در مدرسه محسوب می شود و به مثابه روش نوین پژوهش در عمل و هسته های کوچک تحول در آموزش، به گسترش پژوهش و تولید دانش حرفه ای در مدرسه کمک می کند. به علاوه بر فرایند یادگیری گروهی و به سازی مستمر تدوین برنامه، اجرا، بازبینی و بازاندیشی، یادگیری و ترویج یافته ها مبتنی است و فرصتی برای سهیم شدن کارگزاران آموزشی در تجربه های یکدیگر را فراهم می آورد.

این طرح در مقطع ابتدایی مدارس مجتمع جوادالائمه و با مسئولیت سید محسن گلدانساز در یکسال گذشته اجرا شده و قرار است در این نشست نماینده معلمان گروه های درس پژوهی گزارش مختصری از کارشان را ارائه نمایند.

لازم به ذکر است این همایش در ساعت 8 صبح روز شنبه پانزدهم شهریور و با حضور روسای آموزش و پرورش ناحیه یک و دو ،برخی از معاونین اداره کل آموزش و پرورش ، مدیران ابتدایی و پیش دبستانی مجتمع آموزشی جوادالائمه برگزار خواهد شد.