نمایش خبر نمایش خبر

نگاهی کوتاه به سوابق علمی اجرایی دکتر فرمان

نگاهی کوتاه به سوابق علمی اجرایی دکتر فرمانبه گزارش روابط عمومی موسسه خیریه فرهنگی حضرت جوادالائمه(ع) در روز پنجشنبه 28 مهر جمعی متشکل از مدیر عامل و قائم مقام و یکی از اعضای هیأت مدیره موسسه خیریه فرهنگی حضرت جوادالائمه(ع) ورئیس و معاون موسسه آموزش عالی امام جواد(ع) به منظور عیادت آقای دکتر فرمان یکی از اعضاء هیأت امنا و هیأت موسس موسسه آموزش عالی امام جواد به منزل ایشان رفتند. به این بهانه خلاصه ای از سوابق علمی اجرایی دکتر فرمان  از زیان خودشان تا به امروز ذکر می شود:


<?xml:namespace prefix = o />


  1. تحصیلات و سوابق قبل از دانشگاه

بعد از احراز رتبه اول در دانشسرای عمومی یزد ( خرداد 1326) و اخذ دیپلم علمی یکسال سال آخر رشته ریاضی را در دبیرستان ایرانشهر یزد و با کسب رتبه اولی در خرداد 1327 فارغ التحصیل و به دلیل تعهدی که در آموزش و پرورش داشتم برای اخذ لیسانس دبیری به تهران رفتم.


  1. سوابق تحصیلات عالی

درکنکور سراسری سال 1337 در رشته برق دانشکده فنی دانشگاه تهران و فیزیک دانشسرای عالی و همزمان راه و ساختمان پلی تکنیک پذیرفته شدم. در خرداد 1340 با اخذ مدرک لیسانس از دانشسرای عالی تهران فارغ التحصیل و به شغل دبیری در شهرستانهای شمال و تهران مشغول شدم. همزمان دوره فوق لیسانس فیزیک دانشگاه تهران را گذراندم. از بهمن 1349 به نشر شورایعالی تهران منتقل و با سمت کارشناسی آموزشی و در پی آن مربی مشمول خدمت شدم از تابستان 1353 تا تابستان 1357 دوره دکتری فیزیک ( گرایش حالت جامد) را در دانشگاه کنت انگلستان به اتمام رسانده و به ایران مراجعت کردم.


      از مهرماه 1357 به مرتبه استاد یاری دانشگاه علم و صنعت مشغول تدریس، تحقیق و از اسفند 1357 به ریاست دانشکده علوم این دانشگاه انتخاب شدم. بعداً چند بار به عنوان مدیرگروه حالت جامد و رئیس دانشکده فیزیک همین دانشگاه انتخاب شدم. از سال 1367 به مرتبه دانشیاری و از سال 1377 به مرتبه استادی رسیده ام.


  1. کارهای اجرایی:

جزء مسئولیتهای ریاست دانشکده و گروه که اشاره شد کاراجرایی بیرون از دانشگاه نداشته ام. با ستاد انقلاب فرهنگی ( در برنامه ریزیهای فیزیک و علوم پایه مهندسی)، وزارت آموزش و پرورش ( در تدوین برنامه و نوشتن کتب و تغییر نظام آموزشی) سازمان سنجش آموزش کشور ( به مدت 20 سال مسئولیت طرح سوالات کنکور سراسری در زمینه فیزیک)، مرکز نشر دانشگاهی
 ( ترجمه و ویراستاری کتاب) و کمیته ای درون دانشگاهی، در راه اندازی دانشگاه یزد همکاری داشته ام. در حال حاضر ضمن تدریس و تحقیق و راهنمایی دانشجویان ارشد و دکتری عضو هیات ممیزه و دبیرهیات ممیزه دانشگاه علم و صنعت هستم.


  1. تالیف:


5 مقاله درمجلات ISI و علمی پژوهشی و مقدار زیادی از کنفرانسهای بین المللی و داخلی 20 کتاب تالیف و 6 کتاب ترجمه کرده ام، ویراستاری 14 کتاب را هم به عهده داشته ام.